بسته بندی خانگی

بسته بندی چیست؟

بسته بندی چیست نمی توان تخم مرغ را بدون بسته بندی در سینی تخم مرغ از مرغداری به خرده فروش منتقل کرد زیرا ممکن است حتی قبل از رسیدن به مصرف کننده نهایی ترک بخورد. به طور مشابه، اگر یک پیراهن سفید بدون بسته بندی حمل و نقل و فروخته شود، ممکن است لکه بگیرد، یک خرده فروش ممکن است پس از یک روز نتواند محصولات شیر ​​فاسد شدنی را بفروشد.

کاغذ، جعبه های راه راه، فیلم های پلاستیکی، پلی بگ ها و رول کیسه ها و غیره که یک محصول را در بر می گیرند، ارزش بسیار بیشتری نسبت به تصور مشتری دارند.

دستگاه دوخت حرارتی
تلفن یکتا پک
 

اما بسته بندی چیست، چرا اهمیت دارد، انواع و وظایف آن چیست؟

 

بسته بندی عمل محصور کردن یا محافظت از محصول با استفاده از یک ظرف برای کمک به توزیع، شناسایی، ذخیره سازی، تبلیغ و استفاده از آن است.

به گفته کاتلر -بسته بندی کلیه فعالیت های طراحی و تولید ظرف یک محصول را تشکیل می دهد.

به زبان ساده، بسته بندی به طراحی و توسعه مواد بسته بندی یا ظرف در اطراف یک محصول اشاره دارد که به شناسایی و تمایز محصول در بازار، حمل و نقل و توزیع محصول، نگهداری محصول، تبلیغ محصول کمک میکند.

تلفن یکتا پک
جزئیات دستگاه دوخت دستی
 

اهمیت بسته بندی

 

بسته بندی چیست

بسته بندی که اغلب به عنوان یک زیرمجموعه بازاریابی ضروری در نظر گرفته می شود، ابزار اصلی توزیع، ذخیره سازی و فروش را تشکیل می دهد که می تواند بخشی از خود محصول یا یک ظرف خارجی ساخته شده از مواد متنوع باشد.

بسته بندی یک عنصر ضروری هم برای فروشنده و هم برای مشتری است. در حالی که فروشنده از آن به عنوان ابزاری برای توزیع، ذخیره و تبلیغ استفاده می کند.

دستی عریض
تلفن یکتا پک
 

اهمیت بسته بندی برای فروشنده

 

توزیع: بسته بندی خوب این امکان را برای فروشنده فراهم می کند تا محصول را از واحد تولیدی به نقطه فروش نهایی و سپس به مشتری منتقل کند. فروشنده از بسته بندی های مختلف برای همان استفاده می کند – بسته بندی حمل و نقل برای حمل و نقل محصولات و بسته بندی مصرف کننده برای کمک به مصرف کننده در مصرف نهایی کمک میکند.

ذخیره سازی: انبارداری خطرات مربوط به فساد، ریختن و سوء استفاده از محصول را به همراه دارد. بسته بندی مناسب به فروشنده کمک می کند تا محصولات را بهتر ذخیره و دسته بندی کند.

تبلیغات: بسته بندی یک عنصر حیاتی بازاریابی را تشکیل می دهد که برند از آن برای متمایز کردن محصول با استفاده از بسته های جذاب و رنگارنگ استفاده می کند و خریدار را در مورد عملکرد، ویژگی ها و مزایای محصول مطلع می کند.

ایمنی: بسته بندی خوب به ایمنی محصول قبل از رسیدن به مصرف کننده نهایی کمک می کند. به عنوان مثال، یک  بسته بندی خوب از فاسد شدن شیر قبل از تاریخ انقضا جلوگیری می کند.

دستگاه شیرینگ دستی
تلفن یکتا پک
 
اهمیت بسته بندی برای خریدار
 

بسته بندی چیست شناسایی: بسته بندی و برچسب زدن به مشتریان کمک می کند تا محصول را شناسایی کرده و آن را از سایر محصولات موجود در بازار متمایز کنند.

استفاده: اغلب، بسته بندی، مانند بسته بندی خمیر دندان، که بخشی از محصول را تشکیل می دهد، به استفاده و مصرف آن کمک می کند.

ایمنی: همچنین مصرف کننده را از خطراتی که محصول به همراه دارد محافظت می کند. به عنوان مثال، بطری اسید از کاربر در برابر سوختگی اسید محافظت می کند.

جزئیات دستگاه عریض
 
کارکردهای بسته بندی
 

بسته بندی از زمانی که محصول تولید می شود تا زمانی که محصول به طور کامل مصرف می شود، نقش مهمی ایفا می کند. این کارکردهای بسته بندی عبارتند از:

حاوی محصول: بیشتر محصولات باید در حین حمل و نقل، ذخیره سازی یا مصرف نگهداری شوند. بسته بندی اطمینان حاصل می کند که محصول در صورت نیاز موجود است.

از محصول محافظت می کند: بسته بندی محصول و کیفیت، ویژگی ها، کاربرد و غیره آن را از آسیب یا آلودگی در هنگام حمل و نقل، نگهداری و مصرف محافظت می کند.

به جابجایی و استفاده محصول کمک می کند: بسته بندی مناسب به حمل و نقل محصول کمک می کند و حمل و نقل، حمل و حتی استفاده از محصول را آسان می کند.

محصول را متمایز می کند و آن را جذاب می کند: بسته بندی شناسایی و تمایز آن را از سایر محصولات برای مشتری آسان می کند. علاوه بر این، بسته های جذاب باعث زیبا شدن و جذب مشتریان به سمت خود میشوند.

بخشی از استراتژی بازاریابی محصول را تشکیل می دهد: یک بسته جذاب و/یا آموزنده باعث می شود محصول متمایز شود و جذابیت تبلیغاتی داشته باشد. بسته بندی همچنین به عنوان نقطه تماس نهایی عمل می کند که به تبلیغ و فروش محصول کمک می کند.

راحتی مشتری را فراهم می کند: بسته بندی نیز یک ابزار راحتی است که حمل و استفاده از محصول را برای مشتری راحت می کند.

به عنوان یک رسانه ارتباطی عمل می کند: بسته بندی همراه با برچسب زدن به انتقال هویت برند ، پیام برند و اطلاعات محصول و شرکت به مشتری کمک می کند.

به ارزش زیبایی می افزاید: بسته بندی می تواند یک محصول ساده را جذاب یا یک محصول منحصر به فرد را معمولی جلوه دهد. این یک نقطه تماس زیبایی شناختی مهم است که می تواند فروش را ایجاد یا شکست دهد.

تلفن یکتا پک
 
انواع بسته بندی
 

معمولا بسته بندی با توجه به کاربرد و هدف آن به سه نوع تقسیم می شود. این انواع عبارتند از:

بسته بندی اولیه

بسته بندی اولیه غلات

بسته بندی اولیه که به آن بسته بندی مصرف کننده نیز گفته می شود، در تماس مستقیم با محصول است و برای شناسایی، کسب دانش محصول و کمک به مصرف محصول توسط مشتری در نظر گرفته شده است.

این بسته بندی پایه است که بر کاربرد و ظاهر تأکید دارد.

این لایه اولیه مانند کیسه پلاستیکی، جعبه مقوایی و غیره حاوی محصول نهایی است که از محصول نهایی در برابر آلودگی و دستکاری محافظت می کند و در عین حال شامل عناصر زیبایی است که محصول را متمایز می کند.

بسته‌بندی اولیه علاوه بر کمک به شناسایی، تمایز و مصرف، به عنوان یک ابزار تبلیغاتی برای جذب مشتریان بیشتر در محل فروش برای جذاب‌تر جلوه دادن محصول عمل می‌کند.

تلفن یکتا پک
 
چند نمونه از بسته بندی اولیه عبارتند از:
 

بسته بندی چیست ؟

کیسه های چند لایه برای میوه های خشک

ظروف پلاستیکی برای میوه ها

قوطی های حلبی برای نوشابه

لوله های چند لایه برای محصولات زیبایی

قوطی کامپوزیت برای چیپس

اغلب، حذف بسته بندی اولیه یک محصول بر کیفیت یا ویژگی محصول تأثیر می گذارد.

بسته بندی ثانویه

بسته بندی ثانویه نوشابه

بسته بندی ثانویه لایه دوم بسته بندی را تشکیل می دهد که مشتریان معمولاً آن را نمی بینند. کاربرد اصلی آن گروه بندی و نگه داشتن واحدهای مجزا از محصول برای تحویل مقادیر زیادی از آن محصول به محل فروش است.

این واحدهای محصول کوچکتر را در یک بسته جمع می کند و به مدیریت موجودی (گروه بندی و شناسایی) قبل از نمایش محصول به مشتری کمک می کند. این نوع بسته بندی میتواند استفاده از دستگاه شیرینگ پک باشد.

چند نمونه از بسته بندی ثانویه عبارتند از:

حلقه پلاستیکی که قوطی های نوشابه را کنار هم نگه می دارد و

جعبه مقوایی حاوی چندین جعبه جداگانه غلات و غیره.

حذف بسته بندی ثانویه بر کیفیت یا ویژگی های محصول تأثیر نمی گذارد.

بسته بندی سوم

بسته بندی ثالثه کانتینر حمل و نقل

بسته بندی سوم که به آن بسته بندی فله یا حمل و نقل نیز گفته می شود، برای گروه بندی مقدار زیادی از یک محصول خاص برای حمل آن از نقطه A به B استفاده می شود.

هدف اصلی این بسته بندی این است که حمل و نقل بارهای سنگین یا مقادیر زیادی از یک محصول را به راحتی و ایمن آسان کند و در عین حال نگهداری و جابجایی آسان را تسهیل کند.

چند نمونه از بسته بندی های درجه سوم عبارتند از:

پالت های چوبی مورد استفاده در حمل و نقل بار

یک پالت بسته بندی شده که حاوی مقدار زیادی کالاهای بسته بندی ثانویه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *